https://geargaragefilo.com/arac-kiralama-ankara/

Araç kiralama sektörünün genel yapısı

Bu bölümde Ankara araç kiralama sektörünün genel yapısı incelenmiştir. Bu bağlamda, sektörün tarihsel gelişimi, Ankara araç kiralama tanımı ve süreci, Ankara araç kiralama hizmetlerinin sınıflandırılması, araç kiralama işletmeleri, Ankara araç kiralama işletmelerinin işlevleri, Ankara araç kiralama işletmelerinde insan kaynakları, dünyada ve Türkiye’de ” Ankara araç kiralama sektörü ve sektördeki öngörülen gelişmeler incelenmektedir.

2.1. Ankara araç kiralama sektörünün tarihsel gelişimi

Ankara araç kiralama sektörü, belirli bir ücret karşılığında gerçek veya tüzel kişilere araç kiralayan işletmelerden oluşmaktadır. Kısa vadeli Ankara araç kiralama hizmeti ve uzun vadeli (filo, operasyonel) Ankara Araç Kiralama hizmetleri ikiye ayrılır. Bu hizmetler arasında çeşitli amaçlar için araba, motosiklet, bisiklet kiralama ve ticari amaçlar için kamyon veya kamyonet kiralama yer almaktadır. Ankara araç kiralama yerleri, oteller ve seyahat acenteleri gibi yasal bir şirket veya franchise olarak işletilmektedir. Ankara araç kiralama sektörü ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde basit bir iş kolu olarak 1916 yılında Joe Saunders’ın belirli bir ücret karşılığında beş kişilik bir binek otomobil (Ford t modeli) kiraladığı zaman başladı. Bir yıl sonra, Saunders üç araba daha satın aldı, araç sayısını dörde çıkardı ve 1919’da filosunu 100 araca çıkardı ve operasyon alanını Kansas City ve Birmingham’a genişletti.

Ankara araç kiralama XX.yüzyılın ilk yıllarında otomobilin icadı ile ortaya çıkmış ve bu tarihten sonra ülke sınırlarını aşarak dünyaya yayılmıştır. Dünyadaki otomobil sayısı 1907’de 250.000, 1914’te Ford ” un lansmanı Ford model T’nin ortaya çıkmasıyla 500.000’e ulaştı.sektör ilk olarak Hertz, Avis, National ve Budget gibi büyük Ankara araç kiralama acentelerinin kurulmasıyla başladı. Başlangıçta yerel işletmelerin tüketicilere sabit bir günlük ücrete ek olarak km başına belirli bir fiyata standart otomobil sağlamasıyla başlayan bu basit alışveriş, zamanla daha karmaşık hale geldi. Öncelikle 1950’li yıllarda Ankara Araç Kiralama kuruluşları, havaalanları, tren istasyonları, oteller ve diğer destinasyonlar dahil olmak üzere birçok yerde çeşitli marka ve tiplerde araç kiralayabildi. 1970’lerde, işletmeler ürünlerini farklı fiyat ve fırsatlarla çeşitlendirmeye başladılar.

Daha sonra bu ürüne araç tipleri, sigorta, teslim alma ve teslimat seçenekleri eklendi. 1978 yılında, havayolu sektöründeki kuralsızlaştırmanın bir sonucu olarak, indirimli Uçak Bileti olasılığı havayolu yolcu sayısını artırdı. Bu gelişme, Ankara araç kiralama şirketlerinin Havalimanı ofislerinin sayısını arttırmış ve gelirlerinin önemli bir bölümünü şirket için oluşturmuştur. Turizmin de geliştiği bu dönemde, turistler sadece havayolu sektörünü değil, aynı zamanda Ankara’daki araç kiralama sektörünü de geliştirdiler. 1980’lerin sonlarında, otomobil üreticileri neredeyse tüm büyük Araç Kiralama organizasyonlarını satın aldıkça filo maliyetleri düştü.

Okuyun  Uzun süreli araç kiralama hizmeti

1990’lara gelindiğinde, kuruluşlar fiyat stratejilerini ve yönetim sistemlerini (bilgisayarlı rezervasyon sistemleri ve gelir yönetimi) kontrol etmek için yöntemler kullanmaya başladı. Bugün Ankara’da araç kiralama sektörü teknolojik gelişmelerle birlikte önemli değişikliklere uğramıştır. Online rezervasyon, check-in, global dağıtım sistemi (GDS) için artan internet kullanımı hem tüketici hem de tedarikçi için uygun bir iş modeli haline gelmiştir. Buna ek olarak, otomobil endüstrisinin” Yeşil dönüşümü ” de endüstrinin imajının yeniden şekillendirilmesine yol açmıştır.

2.2. Ankara ve kiralık araç kiralama süreci

tanımı gereği bir taşınır veya taşınmaz malın tanımı olup, kullanım hakkı belirli bir süre için verilir ve kiracıya belirli bir kira verilir (www.tdk.gov). Ankara Araç Kiralama, Araç Kiralama, Rent-A-wed araç kiralıyorsanız veya araba kullanıyorsanız; taraflar arasındaki anlaşma, belirli bir zaman dilimine göre (saatlik, günlük, haftalık, aylık ve yıllık ücret karşılığında otomobil, kamyonet, kamyon ve motosiklet gibi araçların kiralanmasıdır. 2009 yılında kaldırılan karayolu trafik Yönetmeliği (2004, Madde 34), araç kiralama yönetimini aşağıdaki gibi tanımlamıştır. Ticari amaçlı şoför olarak veya müvekkil olarak 15 + 1 ve daha az koltuk kapasiteli yolcu taşıma araçlarını yurt içinde ve / veya yurt dışında, belirli bir süre için yazılı sözleşme esas alınarak ve gerçek ve tüzel kişiler şeklinde faaliyet gösterecek bir bedel karşılığında kiralıyoruz. Geziye katılan kişilere araba, motosiklet, bisiklet kiralama hizmeti sunan işletmelere araba kiralama şirketleri denir.

Araç kiralama pazarında, Avıs, Budget, National, Dollar, American International gibi birçok uluslararası işletme ve her ülkede birçok yerel işletme bulunmaktadır. Ankara araç kiralama işletmeleri, genellikle büyük kiralama acenteleri ve havaalanlarında veya anakarada çok sayıda yerel şube olarak çevrimiçi rezervasyon sağlayan bir web sitesi tarafından sunulmaktadır. Büyük Ankara araç kiralama şirketleri, üçüncü taraf Web siteleri (örneğin, çevrimiçi seyahat acenteleri) aracılığıyla da hizmet vermektedir. Ankara araç kiralama şirketleri belirli bir süre için belirli bir ücret karşılığında araba kiralarlar. Bu kuruluşlar genellikle şehir dışına seyahat eden insanlara araba kiralamak dışında kamyonet, kamyon, motosiklet ve hatta scooter kiralama hizmeti sunmaktadır. Ayrıca müşterilere ek olarak küresel konumlandırma sistemleri, eğlence sistemleri, navigasyon sistemleri, Sigorta ve cep telefonları gibi ürünler de sunmaktadır.

Okuyun  Ankara'da araç kiralama hizmeti veren İşletmeler

Genel olarak, Ankara araç kiralama sektörü üç pazar segmentine ayrılmıştır: seyahat, finans ve yedek araç pazarı. Bu durumda Ankara araç kiralama pazarının Turizm + iş + yerel pazarlardan oluştuğu kabul edilmektedir. Bunlar arasında en büyük pazar bölümü Seyahat pazarına aittir. Ankara’da iki ana tip araç kiralama şirketi bulunmaktadır. ilk Şirketler Grubu, belirli bir ücret karşılığında kiraladıkları kendi araç filosuna sahip şirketlerdir. Diğeri ise, tüm araçları ticari anlaşmalar yoluyla otomobil üreticisi şirketlerin araç filolarına erişim sağlayan işletmelerdir. Özel araç, taksi ve Ankara Araç Kiralama En çok talep edilen ulaşım biçimleridir. Bu sayede yolculuk hemen kapıda başlar ve istenilen servise anında ulaşılabilir. Bununla birlikte, şehir içi veya şehirlerarası yolculuklarda otobüslere, gemilere, uçaklara ve hızlı trenlere binmeden önce uzun yürüyüşler ve beklemeler gereklidir. Tipik bir Ankara araç kiralama işlemi, filodaki araçların temizlenmesi, onarımı ve bakımı, eskilerin satışı ve potansiyel müşterilere ulaşmak için bir rezervasyon sistemi kurulması ve işletilmesinden oluşur. Bir kiralama genellikle Sözleşmeyi imzalayan ve aracı alan müşteri ile başlar ve aracın aynı veya farklı istasyonda iade edilmesiyle sona erer.

Misafirperverliğin aksine, Kiralık Araba önce C / out, geri dönen araba c / ın yapılır. Ankara araç kiralama basit bir süreç gibi görünse de aslında karmaşık bir yapıya sahiptir. Müşteri açısından bakıldığında, Ankara araç kiralama süreci, amaca uygun bir aracın rezervasyonu, alınması, kullanılması ve teslim edilmesiyle sona ermektedir. Kiralık iş perspektifinden rezervasyon alma, bilgilendirme müşteri toplantısı ödeme, ön büro hizmetleri (, alma ve araç teslim etme), dönen araç alma, kalan bakiye alma/ bakımı temizlik veya kiralık istasyonunda araç tamir ve servis için araç hazır hale getirilmesi ile sona erer. Ankara araç kiralama sisteminin işleyişi Şekil 2.1″de verilmiştir.

Okuyun  Ankara araç kiralama firmalarının fonksiyonları

 Bu akış diyagramı, üst şeritte, Orta (sarı alan) Ankara araç kiralama sürecinde ve diyagramın alt destek sürecinde müşteri faaliyetlerini göstermektedir. Turizm sektörünün bir parçası olan Ankara araç kiralama şirketleri, esneklik, hareketlilik, konfor, kullanılabilirlik, hız, maliyet, 24 saat acil servis gibi birçok faktörle turistlerin hedeflerine kolayca ulaşmasını sağlama görevini üstlenmektedir. Bu anlamda uluslararası pazarda turizm sektörünün bir kolu olan Ankara Araç Kiralama hizmetleri, turist memnuniyeti ve sadakati ile hem Ankara araç kiralama hem de konaklama kapasitesi artışı sağlamaktadır. Bugün Ankara’da yıllık geliri 100 milyar dolara varan araç kiralama sektörü, Dünya Ekonomik kalkınmasında önemli bir rol oynamaktadır. Örneğin, yalnızca Kaliforniya’daki araç kiralama sektörünün 2010 bütçesi 39.8 milyon dolar ve 2013 yılına kadar bu rakamın 240 milyon dolar olması bekleniyor. Ankara araç kiralama sektöründe bir dizi uluslararası dev Eurocar, Sixt, Alloma, Hertz, Avis Butget Group, Zipcar, Dollar and Enterprise ve her bölgedeki birçok yerel işletme turizmin önemli bir dalını oluşturmaktadır.

İyi bir araç kiralama hizmeti içerir:

• Yüksek kalite standartlarına uygun araç filosu, Sigorta ve kiralama koşulları,

• Turistik haritalar ve broşürler kolayca anlamak,

• yönlendirme levhaları olmalıdır (ile gösterilir ve turistik yerleri,

• fırsatlar ile polisler, Turistler, Turizm, Eğitim,

• Kaza, Yaralanma ve ölüm gibi durumlarda bilgilendirme turistler hakkında Motosiklet Kiralama, En üst düzey güvenlik standartlarına uygun,

• kısa süreli kalmak, yat ve tekne turları, turistlerin olmalıdır teşvik etmek dolaşmak.

Ankara araç kiralama şirketleri ürünlerini diğer seyahat tedarikçilerinin yanı sıra seyahat acenteleri, çağrı merkezleri, internet ve kendi ofislerinden satmaktadır. Ankara araç kiralama genel olarak karayolu taşıma araçları olarak bilinir. Havayolları için kargo ve yolcu uçakları, iş jeti, ambulans jeti, helikopter kiralama ve mürettebatlı veya mürettebatsız deniz taşımacılığı araçları yat, tekne, Motoryat, gulet, yelkenli kiralama acenteleri de mevcuttur.